106 Akerman Senterfitt Lawyers Named to The Best Lawyers in America List 2012

MIAMI — September 19, 2011 — Akerman Senterfitt today announced that The Best Lawyers in America has included 106 Akerman lawyers on this year’s annual The Best Lawyers in America list. The list is based on an exhaustive peer-review survey in which more than 41,000 leading attorneys cast nearly 3.9 million votes on the legal abilities of other lawyers in their practice areas.

This year, nine new Akerman lawyers join The Best Lawyers in America list including Robyn Neely in Orlando, Fla. for Environmental Law; Michaele S. Weatherbie in Vienna, Va. for Franchise Law; Megan Costa Devault in Orlando, Fla. for Litigation – Banking & Finance; William C. Crenshaw in Washington D.C. for Litigation – Bankruptcy; Owen J. Shean in Vienna, Va. for Litigation – Construction; Kathyrn Bessmer Hoeck in Orlando, Fla. for Litigation – Real Estate; Brian Miller in Miami for Litigation – Securities; Karen P. Kondell in Miami for Real Estate Law; and Glen A. Stankee in Fort Lauderdale for Tax Law.

Individual Lawyer Rankings by Region

Denver: John E. Burke for Biotechnology Law, Patent Law; and George G. Matava for Trademark Law.

Fort Lauderdale: Joanne Gelfand for Bankruptcy and Creditor-Debtor Rights Law; Andrew Gold for Leveraged Buyouts and Private Equity Law; Michael I. Goldberg for Bankruptcy and Creditor-Debtor Rights Law, Litigation – Bankruptcy; Joan M. Levit for Litigation – Bankruptcy; Jason S. Oletsky for Private Funds / Hedge Funds Law; Eric D. Rapkin for Real Estate Law; William S. Spencer for Litigation – Land Use & Zoning, Litigation – Real Estate; and Glen A. Stankee for Tax Law.

Jacksonville: Jacob A. Brown for Bankruptcy and Creditor-Debtor Rights Law, Litigation – Bankruptcy; Peter L. Dame for Municipal Law, Public Finance Law; Peter O. Larsen for Tax Law; John B. Macdonald for Bankruptcy and Creditor-Debtor Rights Law, Commercial Litigation, Litigation – Banking & Finance, Litigation – Bankruptcy, Litigation – Real Estate, Litigation – Trusts & Estates; Timothy J. McDermott for Commercial Litigation, Litigation – Land Use & Zoning, Litigation – Real Estate, Product Liability Law; David E. Otero for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law, Litigation – Bankruptcy, Securitization and Structured Finance Law; and Stephen G. Prom for Health Care Law.

Madison: Robert J. Smith for Construction Law.

Miami: Marcy Levine Aldrich for Insurance Law; William C. Arnhols for Corporate Law; Alan H. Aronson for Securities/Capital Markets Law, Securities Regulation; Jonathan L. Awner for Corporate Governance Law, Corporate Law, Leveraged Buyouts and Private Equity Law, Mergers & Acquisitions Law, Securities/Capital Markets Law, Securities Regulation; Michael A. Berke for Real Estate Law; Leonard H. Bloom for Securities Regulation; James S. Bramnick for Employment Law – Management, Litigation – Labor & Employment; Martin G. Burkett for Venture Capital Law; Michael B. Chavies for Commercial Litigation; Dana Clayton for Litigation – Real Estate; J. Thomas Cookson for Corporate Law, Securities / Capital Markets Law; L. Frank Cordero for Tax Law; Donald K. Duffy for Tax Law; Susan N. Eisenberg for Employment Law – Management, Labor Law – Management; James H. Fierberg for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law, Litigation – Bankruptcy; Michael R. Goldstein for Environmental Law; Andrea S. Hartley for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law; Steven E. M. Hartz for Criminal Defense: White-Collar Law; Alice G. Hector for Litigation – Trusts & Estates; Bradley D. Houser for Corporate Law; Bernard Jacobson for Mergers & Acquisitions Law; Daniel Jacobson for Health Care Law, Mergers & Acquisitions Law, Venture Capital Law; Teddy D. Klinghoffer for Corporate Governance Law, Leveraged Buyouts and Private Equity Law, Mergers & Acquisitions Law, Private Funds / Hedge Funds Law, Venture Capital Law; Karen P. Kondell for Real Estate Law; Burton A. Landy for International Arbitration – Commercial; Brian Miller for Litigation – Securities; Richard C. Milstein for Family Law, Litigation – Trusts & Estates, Trusts and Estates Law; Henry H. Raattama, Jr. for Non-Profit/Charities Law, Tax Law; Ronald B. Ravikoff for Commercial Litigation, Litigation – Antitrust, Litigation – Banking & Finance, Litigation – Securities; Stephen K. Roddenberry for Corporate Governance Law, Corporate Law, Leveraged Buyouts and Private Equity Law, Mergers & Acquisitions Law, Private Funds / Hedge Funds Law, Securities / Capital Markets Law; Carl D. Roston for Corporate Law, Mergers & Acquisitions Law, Securities / Capital Markets Law, Venture Capital Law; Janice L. Russell for Real Estate Law; Peter E. Salomon for Employee Benefits (ERISA) Law; Philip B. Schwartz for Corporate Law; Lawrence D. Silverman for Antitrust Law, Bet-the-Company Litigation, Commercial Litigation, Litigation – Antitrust; Litigation – Banking & Finance; Andrew M. Smulian for Real Estate Law; A. Roger Traynor, Jr. for Litigation – Bankruptcy; Nina S. Whiston for Insurance Law; Julie A. S. Williamson for Real Estate Law; and Robert A. Zinn for Transportation Law.

Naples: Jonathan E. Gopman for Trusts & Estates Law.

New York: Michael D. Bailkin for Land Use & Zoning Law; and Carlos E. Mendez-Peñate for Corporate Law, International Trade and Finance Law.

Orlando: Kimberly A. Ashby for Appellate Practice Law, Construction Law, Litigation – Construction; Cecelia Bonifay for Environmental Law, Land Use & Zoning Law, Real Estate Law; Patrick T. Christiansen for Banking and Finance Law; Jules S. Cohen for Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law, Litigation – Bankruptcy; Megan Costa Devault for Litigation – Banking & Finance; Stephen D. Dunegan for Trusts and Estates Law; James E. Foster for Litigation – Bankruptcy; Joseph “Ed” Foster for Commercial Litigation, Litigation – Banking & Finance, Litigation – Bankruptcy, Litigation – Real Estate; Russell B. Hale for Tax Law; Kathyrn Bessmer Hoeck in Orlando, Fla. for Litigation – Real Estate; Richard T. Hurt for Employee Benefits (ERISA) Law, Tax Law, Trusts and Estates Law; Stewart Andrew Marshall III for Trusts and Estates Law; Michael P. McMahon for Commercial Litigation, Litigation – Land Use & Zoning, Litigation – Real Estate; James H. McNeil, Jr. for Real Estate Law; Robyn Neely for Environmental Law; Virginia B. Townes for Bet-the-Company Litigation, Commercial Litigation, Financial Services Regulation Law, Litigation – Banking & Finance; and Jeffrey P. Wieland for Real Estate Law.

Tallahassee: Silvia M. Alderman for Environmental Law, Litigation – Environmental; Julie Gallagher for Health Care Law; Katherine Eastmoore Giddings for Appellate Practice; Joseph W. Hatchett for Appellate Practice; and Edward L. Kutter for Insurance Law.

Tampa: Karen Meyer Buesing for Employment Law – Management, Litigation – Labor & Employment; Aileen S. Davis for Banking and Finance Law, Real Estate Law; Kirk S. Davis for Health Care Law, Medical Malpractice Law – Defendants; David M. Doney for Corporate Law, Securities / Capital Markets Law, Securities Regulation; Leslie E. Joughin III for Commercial Litigation, Litigation – Construction, Litigation – Intellectual Property; William Kalish for Tax Law, Trusts and Estates Law; Margaret D. Mathews for Commercial Litigation; Frank J. Rief III for Non-Profit/Charities Law, Trusts and Estates Law; Joseph W. Rugg for Health Care Law; L. Joseph Shaheen, Jr. for Commercial Litigation, Litigation – Banking & Finance, Litigation – Construction, Litigation – Intellectual Property, Litigation – Real Estate; Scott T. Silverman for Employment Law – Management, Labor Law – Management, Litigation – Labor & Employment; Wayne Lee Thomas for Appellate Practice, Commercial Litigation, Litigation – Trusts & Estates; August M. Van Eepoel for Tax Law, Trusts and Estates Law.

Vienna: Donald G. Gavin for Alternative Dispute Resolution, Construction Law, Litigation – Construction, Mediation; Jeffrey G. Gilmore for Construction Law, Litigation – Construction; Warren L. Lewis for Franchise Law; Owen J. Shean for Litigation – Construction; and Michaele S. Weatherbie for Franchise Law.

Washington, D.C.: Ralph J. Caccia for Criminal Defense: White-Collar; and William C. Crenshaw for Litigation – Bankruptcy.

West Palm Beach: James M. McCann for Commercial Litigation, Litigation – Intellectual Property; Lawrence P. Rochefort for Bet-the-Company Litigation, Commercial Litigation, Litigation – Real Estate; and Thomas E. Streit for Real Estate Law.

About Akerman Senterfitt
Akerman is ranked among the top 100 law firms in the United States by The National Law Journal NLJ 250 (2011) in number of lawyers and is the leading Florida firm. With 500 lawyers and government affairs professionals, Akerman serves clients throughout the United States and overseas from Florida, New York, Washington, D.C., California, Colorado, Virginia, Nevada, Utah and Texas. More information can be found at www.akerman.com or www.twitter.com/akerman_law.

About The Best Lawyers in America
Produced in cooperation with American Lawyer Media, Best Lawyers is announced annually in September, and a hard copy edition of the rankings is published in December. The list is based on an exhaustive peer-review survey in which more than 41,000 leading attorneys cast almost 3.9 million votes on the legal abilities of other lawyers in their practice areas. The list also appears in other noted publications such as Corporate Counsel.

Tags: